Historia Seszeli: Od bezludnych wysp do raju dla żeglarzy

Szeszele, dzisiejszy raj na Oceanie Indyjskim, przez stulecia pozostawały niemal nietknięte przez człowieka. Ich historia to opowieść o odkrywcach, piratach i kolonizatorach, którzy przybywali tu w poszukiwaniu schronienia, bogactwa i strategicznych możliwości. Jak bezludne wyspy stały się niepodległym państwem i dlaczego dziś są jednym z najlepszych miejsc na świecie do żeglowania?

Pierwsi odwiedzający – od Arabów do Portugalczyków

O prehistorii Seszeli możemy jedynie spekulować. Istnieją teorie, że już na przełomie III i II wieku p.n.e. docierali tu Polinezyjczycy, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. Pierwsze pewne wzmianki pochodzą od arabskich żeglarzy, którzy od IX wieku podróżowali po Oceanie Indyjskim. Prawdopodobnie to oni pierwsi dostrzegli te dziewicze wyspy, choć nie osiedlili się na nich na stałe.

W 1502 roku, podczas wyprawy Vasco da Gamy do Indii, portugalscy żeglarze zauważyli wyspy i nazwali je Wyspami Zewnętrznymi (Amirantes). Portugalczycy nie podjęli jednak prób kolonizacji. W XVI wieku wyspy pojawiły się na portugalskich mapach jako "Siedem Sióstr".

Piraci i brytyjskie niezdecydowanie

Pod koniec XVII wieku Seszele stały się popularnym schronieniem dla piratów, którzy uciekali z Morza Karaibskiego przed europejskimi flotami. Ich osady były tymczasowe, ale według niektórych źródeł to właśnie oni pozostawili pierwsze trwałe ślady ludzkiej obecności na tych wyspach.

W 1609 roku brytyjski statek handlowy „Ascension” należący do Kompanii Wschodnioindyjskiej stracił kontakt z flotą i zakotwiczył na Mahé. Marynarze odkryli obfitość owoców, słodkiej wody oraz ryb, ale Brytyjczycy nie podjęli działań w kierunku kolonizacji. Seszele pozostawały bez stałych osadników.

Francuska kolonizacja i okupacja

Francja przez długi czas traktowała Seszele jako strategiczny punkt na szlakach handlowych Oceanu Indyjskiego. W 1742 roku Lazare Picault przeprowadził pierwsze dokładne eksploracje wysp, a w 1756 roku oficer floty francuskiej Nicolas Morphey formalnie przejął je w imieniu Francji, nadając im nazwę na cześć Jeana Moreau de Séchelles, ministra finansów.

Początkowo Seszele miały być częścią kolonii Île de France (dzisiejszy Mauritius), ale w XVIII wieku zaczęły zyskiwać na znaczeniu jako ośrodek handlu drewnem i przyprawami. Pierwsi osadnicy, w większości francuscy plantatorzy, przybyli na wyspy wraz z niewolnikami, którzy pracowali na plantacjach cynamonu, gałki muszkatołowej i goździków.

Tropem Dwunastu Prac Herkulesa

Seszele są również znane z pirackich legend. Jedna z najsłynniejszych dotyczy Oliviera Le Vasseura, znanego jako „La Buse” (Myszołów). Według legendy, przed swoją egzekucją w 1730 roku rzucił on w tłum zaszyfrowaną mapę, krzycząc: „Znajdźcie mój skarb!”. Poszukiwacze skarbów do dziś próbują rozszyfrować tajemnicę, która według niektórych ma związek z mitologią i Dwunastoma Pracami Herkulesa.

Władza brytyjczyków i dążenie do niepodległości

W czasie wojen napoleońskich Seszele kilkukrotnie przechodziły z rąk do rąk, ale ostatecznie w 1814 roku stały się częścią Imperium Brytyjskiego. Brytyjczycy znieśli niewolnictwo w 1835 roku, co spowodowało zmiany gospodarcze i społeczne na wyspach.

W 1903 roku Seszele stały się odrębną kolonią, niezależną od Mauritiusa, z własnym gubernatorem. Proces dekolonizacji nabrał tempa po II wojnie światowej, a w 1976 roku Seszele uzyskały niepodległość, stając się republiką.

Zaginiony Król Francji

Jednym z najbardziej intrygujących epizodów w historii Seszeli jest legenda o Pierre Louisie Poirecie, który twierdził, że jest Ludwikiem XVII, zaginionym królem Francji. Choć jego roszczenia nigdy nie zostały udowodnione, historia ta stała się częścią lokalnego folkloru.

Seszele dziś – idealne miejsce na rejs marzeń

Współczesne Seszele to stabilne, demokratyczne państwo z gospodarką opartą głównie na turystyce i rybołówstwie. Dzięki unikalnej kulturze, przepięknym plażom i różnorodnej przyrodzie, archipelag przyciąga turystów z całego świata, pozostając jednym z najbardziej ekskluzywnych kierunków podróży na świecie.

Jeśli chcesz odkryć Seszele jachtem, sprawdź nasz przewodnik: Seszele, jakich nie znałeś.

Historia Seszeli to fascynująca podróż od bezludnych wysp do samodzielnego państwa. Ich strategiczne położenie i naturalne bogactwa przyciągały żeglarzy, kupców i kolonizatorów, którzy odcisnęli piętno na losach wysp. Dziś żeglowanie na Seszelach to jedno z najlepszych doświadczeń podróżniczych na świecie.

Marzysz o rejsie katamaranem po Seszelach? Sprawdź naszą ofertę i odkryj ten niezwykły archipelag z pokładu luksusowego jachtu! Zobacz więcej.

Previous
Previous

Seszelczycy – Dusza Oceanu. Kultura, Historia i Tajemnice Kreolskiego Archipelagu

Next
Next

Zanzibar – Żeglarska podróż w rytmie suahili